Musikhistoria
Undervisningen sker en gång i veckan. Ämnet har en grundkurs och en fördjupningskurs. Du kan välja vilken du vill delta i, men du har också möjlighet att delta i bägge.

 
Grundkurs
Kursen äger rum under höstterminen och ger en översikt i den västerländska konstmusikens historia fram till modernismens genombrott. Vi berör också andra kulturområden och aktuella händelser.

 
Fördjupningskurs
Kursen äger rum hela läsåret. Här ingår 1900-talets musik liksom en period med operahistoria. Gruppens önskemål bestämmer till stor del vilka övriga musikområden vi fördjupar oss i. Det kan bli några gånger kring Stravinsky, såväl som några gånger kring romanskonsten. Ibland gör vi också nedslag i utomeuropeisk musik såväl som i jazz, folkmusik och rockens historia.